Militāri patriotiskais pārgajiens

17.09.2023.

8. septembrī skolēni no visa Ogres novada pulcējās Ogres Zilajos kalnos, dodoties kopīgā militāri patriotiskā pārgājienā, kas veltīts pirms 106 gadiem Mazās Juglas apkārtnē notikušo kauju atcerei.

Šāds pārgājiens septembra sākumā Ogres Zilajos kalnos ir kļuvis par ikgadēju tradīciju – tas norisinās kopš 2015. gada ar mērķi skolēniem izkopt savu nacionālo pašapziņu un piederības sajūtu Latvijai, izzināt vēsturi un izrādīt cieņu karavīriem, kuri cīnījās un krita. Īpaši svarīgs pasākums ir šajā ģeopolitiski sarežģītajā laikā, kad patriotismam ir īpaša nozīme jauniešu audzināšanā.

Patriotiskās audzināšanas pārgājienā “Sagaidot Mazās Juglas kaujas 106. gadadienu” piedalījās vairāk nekā 1000 dalībnieku. Mūsu skolu pārstāvēja 6.un 7.klase kopā ar skolotāju Irēnu Andriksoni. Aptuveni 3 km garajā distancē dalībnieki devās no diviem virzieniem – Ogres un Ikšķiles, abām gājēju kolonnām vēlāk satiekoties pārgājiena galamērķī – pasākuma galvenajā norises vietā pie Dubkalnu ūdenskrātuves.

Pasākumu atklāja Zemessardzes 54. kaujas atbalsta bataljona galvenais virsseržants Uldis Veliks, kurš, iepazīstinot klātesošos ar gaidāmajām norisēm, norādīja, ka šo militāri patriotisko gājienu varētu saukt arī par Brīvības gājienu, jo ejot vajadzētu domāt par tiem, kas izcīnīja brīvību, un tiem, kas to sargā. Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Gints Sīviņš uzrunāja klātesošos, atgādinot par vēstures notikumiem. “1917. gada septembra sākumā pie Juglas upes cīnījās latviešu strēlnieki un karavīri, kas palīdzēja mūsu valstij kļūt neatkarīgai, palīdzēja veidot valsti, kurai ir sava teritorija, sava tauta un sava valoda. Tās ir mūsu galvenās bagātības.” Arī Zemessardzes 54. kaujas atbalsta bataljona komandieris, pulkvežleitnants Pēteris Plečkens pieminēja notikumus pirms 106 gadiem, kad latviešu strēlnieki izcīnīja savu pēdējo lielāko cīņu, kuras rezultātā radās Latvijas valsts ideja un mums izveidojās sava valsts. Nacionālo Bruņoto spēku vecākais eksperts Elmārs Pļaviņš atgādināja par jauniešiem Ukrainā, kas joprojām iet cauri lielām grūtībām – ik dienas pazaudē savus tuviniekus, kādu īpašu cilvēku – tēvu vai māti, brāli vai māsu. Svinīgās daļas noslēgumā klātesošos uzrunāja arī Zemessardzes kaujas atbalsta bataljona kapelāns Ingus Dāboliņš, novēlot, lai visiem izdodas dzīvot ar Dieva svētību. Muzikālu priekšnesumu sniedza Birzgales Mūzikas skolas pūtēju orķestris.

Pasākuma turpinājumā klases varēja iepazīties ar militāro tehniku un ekipējumu, kā arī piedalīties atjautības un veiklības sacensībās un izglītojoši informatīvās aktivitātēs. Tāpat pārgājiena dalībnieki tika cienāti ar karavīriem ierastu azaidu – putru un siltu tēju, ko sarūpēja Zemessardze.